Pomożemy Ci skorzystać

z możliwości jakie daje nam Słońce

Przetwarzanie danych


Najczęstsze błędy podczas projektowania lub montażu fotowoltaiki:

Panele fotowoltaiczne stały się dość popularnym tematem w ostatnim czasie. Wydaje się dość prostym zaprojektowanie lub montaż instalacji przygotowanym „na miarę” pod klienta, jednakże chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych błędów popełnianych przez firmy zajmujące się fotowoltaiką.

  • Błąd numer 1
  • Błąd numer 2
  • Błąd numer 3

Wiadomo, że każdy grosz się liczy, ale jeśli chodzi o tak poważną inwestycję jaką jest fototwoltaika należy dobrze przeanalizować każdą ofertę nie koniecznie wybierając tę najtańszą. Na rynku istnieje wiele firm które produkują panele, więc warto zwrócić uwagę na parametry i jakość materiałów. To jest inwestycja, która musi się zwrócić i przetrwać do 30 lat więc warto o tym pamiętać.

Kolejnym bardzo istotnym błędem jest złe oszacowanie jaką moc powinna mieć instalacja, co za tym idzie nie będzie ona w pełni wykorzystana bo ilość wyprodukowanej energii będzie np. za mała żeby generowała zyski. Wiele czynników ma wpływ i które trzeba wziąć pod uwagę by dobrze zaplanować instalację między innymi: nasłonecznienie terenu, zacienienie paneli, kąt padania promieni słonecznych lub też sprawność inwertera.

Zacienie paneli jest równie ważnym aspektem. Należy przewidzieć prawdopodobieństwo powstania zacienienia np. wysokie drzewa, kominy, inne wysokie budynki graniczące z naszym domem gdyż równa się to ze spadkiem sprawności instalacji nawet o 25% jeśli będzie ona przysłonięta chociażby 3%. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego inwertera który ''podkręci'' sprawność instalacji.

Najczęściej zadawane pytania:

Fotowoltaika wzbudza wiele pytań i wątpliwości dlatego postanowiliśmy zebrać te najczęściej się powtarzające w formie “najczęściej zadawanych pytań – FAQ”. Mamy nadzieję, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania.

Oczywiście, że się opłaca pod warunkiem, że jest dobrze dobrana (ilość kWp nie jest za duża luba za mała)

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej może się zwrócić od 3-5 lat. Biorąc pod uwagę wzrastające z roku na rok ceny prądu, a żywotność paneli nawet do 35 lat daje nam ogromne korzyści z bycia niezależnym energetycznie.

Można skorzystać z rządowego programu ''Mój prąd'', który jest skierowany dla gospodarstw domowych. Jest to bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 5tyś złotych. Wniosek należy złożyć online.

W okresie letnim poziom nasłonecznienia jest znacznie wyższy co oznacza, że nagromadzona energia trafi do sieci publicznej i będzie tam magazynowana. Zimą będziemy mogli skorzystać z wyprodukowanej wcześniej energii przez nasze panele.

Jak najbardziej TAK. Panele fotowoltaiczne działają pod wpływem promieni słonecznych, a nie temperatury powietrza. Wysoka temperatura wręcz niekorzystnie wpływa na wydajność ogniw fotowoltaicznych, gdyż za bardzo są przegrzewane. Zimą zdarzają się dni kiedy mamy dobre nasłonecznienie wtedy instalacja działa na porównywalnym poziomie jak latem.

Panele pracują przez cały rok. Prawdą jest, że najwyższe uzyski energetyczne są wtedy kiedy są długie słoneczne dni, ale nie jest prawdą, że instalacja przestaje działać podczas pochmurnych i deszczowych dni. Podczas okresu jesienno zimowego kiedy dociera mniej promieni słonecznych do panel wtedy następuje spadek mocy lecz instalacja nadal działa nieprzerwanie.

NIE. Panele nie wytwarzają pola elektromagnetycznego, nie hałasują, nie produkują dymu i zajmują mało miejsca ponieważ wykorzystujemy nasz własny dach.

Wszelkie prawa zastrzeżone Helios Green Power 2020